Palačinky – základní těsto

Jedná se o základní recept těsta na palačinky. Pokud bychom chtěli dělat slané palačinky, tak stačí v receptu pouze vynechat cukr. Potřebný čas je cca 50 minut (8 palačinek).

Ingredience na palačinky:

 • 2 čerstvá vejce, nejlépe domácí
 • 1 špetka soli
 • 250 ml polotučného mléka
 • 125 g hladké mouky
 • 1 vanilkový cukr, nebo lžíce cukru krupice
 • 1 lžíce oleje

Jak se dělají palačinky?

Do nějaké hlubší mísy dáme vejce, špetku soli, zlehka prošleháme a přidáme vlažné mléko, nejlépe pokojové teploty. Zlehka promícháme a postupně vmícháme hladkou mouku již smíchanou s vanilkovým cukrem. Pokud chceme slané palačinky, cukr vynecháme.

Ještě přidáme lžíci oleje a opět lehce promícháme. Ideálně by těsto na palačinky nemělo být ani příliš tekuté, ale ani tuhé.

Hotové těsto zakryjeme například potravinářskou fólií a dáme na půl hodiny odpočinout do chladu.

Rozehřejeme si pánev, potřeme ji trochou oleje a děláme jednotlivé palačinky. Těsto naléváme na střed pánve a po chvíli, když už není ani trocha těsta “neudělaná”, palačinku na chvilku otočíme a doděláme.

Hotové palačinky si můžeme skládat na sebe například na talíř. Dále už záleží na nás, jak je použijeme, nebo finálně dokončíme. Výborné jsou například s marmeládou, džemem, nebo tvarohem smíchaným se zakysanou smetanou. Nebo co takhle ovocná palačinka plná čerstvého ovoce a s poctivou čerstvou šlehačkou?

Fotky palačinek

Palačinky
Palačinky
Palačinky
Palačinky
Palačinky
Palačinky
Palačinky
Palačinky

 

3 komentáře u „Palačinky – základní těsto“

 1. Mám ráda palačinky a tento recept je prostě základní a funguje 🙂 Máme je rádi na sladko s nějakou kyselkavou marmeládou (rybízová) a lehce pocukrovat.

  Odpovědět
 2. Dnes jsme s přítelkyní dělali palačinky na snídani. Zkusili jsme tentokrát s fíkovým džemem a bylo to vynikající. R.

  Odpovědět

Napsat komentář